АФРИКАНСЬКА ЧУМА СВИНЕЙ

Дата: 05.07.2024 10:35

Африканська чума свиней - висококонтагіозна  вірусна хвороба, яка  перебігає  блискавично , гостро, підгостро, безсимптомно  й характеризується гарячкою, ціанозом шкіри, геморагічним діатезом  внутрішніх органів, дистрофічними  і некротичними змінами  в різних органах і високою летальністю.

Збудник АЧС – є вірус, що містить ДНК. Вібріони  сферичної форми  діаметром  175-215 нм. Вірус  стійкий   до  широкого діапазону  температур  і рН середовища . у трупах  свиней  вірус зберігається  до  десяти  тижнів , у мясі  від  хворих  тварин  - 155 днів, копченій  шинці – до 5  міс., у гною - до   3 міс.

Діагноз  на  АЧС вставлюється  на  основі аналізу  епізоотичних і клінічних  даних, патологоанатомічних змін та  результатів лабораторних  досліджень.

Лабораторна  діагностика АЧС  проводиться  в Центрі  з діагностики чуми  свиней  Інституту  ветеринарної  медицини  УААН.

З  метою  запобігання  занесенню  вірусу африканської  чуми  свиней на  територію  України   забороняється  увезення  з  неблагополучної щодо АЧС країни, зони:

домашніх і диких  свиней ;

яйцеклітин/ ембріонів  домашніх  і диких  свиней;

сирого мяса домашніх  і диких  свиней ;

усіх  видів  м’ясних  продуктів(окрім  консервів), отриманих від  домашніх і  диких  свиней, які  не  піддавались  обробленню , що гарантує знешкодження вірусу АЧС;

продуктів тваринного  походження (із свиней), призначених для  годівлі  тварин або для  використання у  сільськогосподарських та промислових цілях, для  використання у  фармацевтичних або хірургічних  цілях, патологічного матеріалу і  біологічних  продуктів ( із  свиней), які  не  піддавалися обробленню, що  гарантує знешкодження вірусу АЧС.

Забороняється викидати харчові відходи  та  інше сміття в акваторіях українських морських портів, у повітряному просторі України і вздовж магістралей залізничних і шосейних доріг з усіх видів міжнародних транспортних засобів. Стічні води і харчові  відходи торговельних, пасажирських , транспортних суден тощо, що  прибули з неблагополучних щодо АЧС країн, підлягають знезараженню, а їхні  холодильні  камери та  інші  приміщення, у яких  містяться (харчові) продукти, підлягають опломбуванню на весь період стоянки в портах  України.

При  підозрі  на  захворювання  свиней  африканською  чумою незалежно  від  типу  ведення господарства та  форми власності спеціалісти  ветеринарної  медицини, що  обслуговують дане господарство, зобов’язані негайно  повідомити про виниклу  підозру ветеринарну службу  району  і до  прибуття  представників у господарство (населений пункт) разом із  власником тварин виконати  такі  заходи:

-   ізолювати хворих і  підозрілих   на  захворювання свиней у  тому  самому  приміщенні, у  якому вони  перебували;

-  припинити  забій і  реалізацію тварин усіх  видів ( включаючи птицю) і  продуктів  їхнього забою ( мяса, сала, шкіри, шерсті, піря тощо);

-  заборонити  виїзд з  населеного пункту, господарства(ферми),  де  виявлене  захворювання, і вїзд  на  їхню територію будь – якого  виду  транспорту, вихід обслуговуючого  персоналу з  ферми ( з господарства) без  відповідної  санітарної  обробки, а  також вивіз за  територію господарства ( ферми) продуктів і сировини тваринного   походження, кормів і інших  вантажів.

В разі  підозри  на захворювання  свиней  в господарствах чи населених пунктах  району  повідомляти  ветеринарну службу за телефонами:

(2-17-86 ).