A A A K K K
для людей із порушенням зору
Плисківська сільська рада
Ніжинський район, Чернігівська область

ПОСВІДЧЕННЯ ЗАПОВІТІВ. АКТУАЛЬНІ ПИТАННЯ

Дата: 07.03.2023 08:53
Кількість переглядів: 423

Питання спадкування є найважливішим у теперішній час. Чинне цивільне законодавство передбачає, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом. Якщо фізична особа склала заповіт, таким чином зробила особисте розпорядження щодо своєї власності на випадок смерті, і не скасувала його, то в разі її смерті спадкування здійснюється за заповітом, який є останньою волею спадкодавця.
Які вимоги до складення та оформлення заповіту?
Кожна дієздатна особа може за життя визначити долю належного їй майна, залишивши заповіт. Заповіт – це особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті (ст.1233 Цивільного кодексу України).
Заповіт обов’язково складається за життя людини та набуває чинності лише після її смерті. Заповідач має право вільно розпоряджатися своїм майном, вільно обирати та призначати спадкоємців, в будь-який час скасовувати, змінювати та доповнювати вже посвідчений заповіт, а також укладати новий необмежену кількість разів без зазначення причин прийняття такого рішення. Заповіт, який складено пізніше, скасовує попередній заповіт повністю або в тій частині, у якій він йому суперечить. Якщо новий заповіт, складений заповідачем, визнається недійсним, то відновлюється чинність попереднього заповіту.
Заповіт повинен бути складений письмово із зазначенням місця та часу його складання та має бути особисто підписаний заповідачем. Пам’ятайте, що вчинення заповіту через представника не допускається. Далі заповіт має бути посвідчений нотаріусом або іншими посадовими особами, яким законом надано такі повноваження.
Заповіт викладається заповідачем власноручно або на його прохання може бути записаний нотаріусом за допомогою технічних засобів. Нотаріус має право ознайомитися зі змістом заповіту та вказати на недоліки, які можуть вплинути на його чинність, та необхідність їх усунення, упевнитись у справжності волі заповідача, аби запобігти виникненню спору у майбутньому.
Варто пам’ятати, що, якщо спадкодавець через фізичні вади не може власноручно підписати заповіт, за його дорученням заповіт може підписати інша особа, при цьому робиться позначка про причини, через які спадкодавець не може зробити підпис власноруч. Заповіт не може підписувати особа, на користь якої його зроблено.
Нотаріус, посадова особа, яка засвідчує заповіт, свідки, а також фізична особа, яка підписує заповіт замість заповідача, не мають права до відкриття спадщини розголошувати відомості стосовно факту складання заповіту, його змісту, скасування або зміни заповіту.
Заповідач може скласти секретний заповіт, який подається в заклеєному конверті нотаріусу з підписом заповідача на конверті. У цьому разі нотаріус ставить на конверті свій посвідчувальний напис, скріплює печаткою і в присутності заповідача поміщає його в інший конверт, який опечатує. Після одержання інформації про відкриття спадщини нотаріус призначає день оголошення змісту заповіту. Про це він повідомляє членів сім’ї та родичів спадкодавця. У присутності цих осіб та двох свідків нотаріус відкриває конверти, у яких зберігався заповіт, і оголошує заповіт. Про проголошення заповіту складається протокол, який підписують нотаріус та свідки. До протоколу записують весь зміст заповіту.
Заповіт: необхідність посвідчення нотаріусом
Складений заповіт має бути обов’язково посвідчений нотаріусом або іншими посадовими особами, яким законом надано такі повноваження. Недотримання цієї умови призведе до нікчемності даного документа, тобто по факту заповіт буде недійсним і не матиме ніяких юридичних наслідків.
На території Плисківської ТГ щодо посвідчення заповіту, кожен житель може звернутися до секретаря Плисківської сільської ради та до старости у старостинському окрузі свого населеного пункту.
Окрім того, заповіт в окремих випадках може бути посвідчений:
- головним лікарем (його заступником) – якщо особа перебуває в лікарні чи іншому стаціонарному закладі охорони здоров’я, проживає в будинку для осіб похилого віку та інвалідів;
- капітаном судна – якщо особа перебуває під час плавання на морському, річковому судні, що ходить під прапором України;
- начальником експедиції – якщо особа перебуває в пошуковій або іншій експедиції;
- командиром (начальником) військової частини (з’єднання, установи тощо) – якщо особа є військовослужбовцем, в пунктах дислокації, де немає нотаріусів, це ж стосується складання заповіту членами сім’ї військовослужбовця;
- начальником установи виконання покарань, начальником слідчого ізолятора – якщо особа там перебуває.
Перелічені вище заповіти обов’язково посвідчуються при свідках та прирівнюються до заповітів, посвідчених нотаріусами.
У інших випадках свідки можуть присутні на бажання заповідача. Свідками можуть бути лише особи з повною дієздатністю. Свідки, при яких посвідчено заповіт, зачитують його вголос та ставлять свої підписи на ньому. В такому разі до тексту заповіту обов’язково заносять відомості про особу свідків. Разом з цим, свідками не можуть бути нотаріус або інша посадова, службова особа, яка посвідчує заповіт, спадкоємці за заповітом та члени сім’ї і родичі спадкоємців за заповітом, свідки, які не можуть прочитати або підписати заповіт.
Важливо скласти заповіт таким чином, щоб в майбутньому не виникало різночитання та двоякого розуміння волі заповідача, що може ускладнити та затягнути процес спадкування.
Хочемо зауважити, що оформлений заповіт у державного нотаріуса, у сільській раді, чи у приватного нотаріуса матиме однакову юридичну силу. Різниця буде лише у розмірі коштів, сплачених за посвідчення такого заповіту.
Завжди раді допомогти жителям нашої громади.
З повагою та шаною, сільський голова Марина ВІРКО та виконавчий комітет Плисківської сільської ради.
Фото без опису

« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора