Впровадження кроків Плану дій BEPS

Дата: 27.07.2020 11:47

Законом України від 16 січня 2020 року № 466 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» (далі – Закон № 466) впроваджено імплементацію вісьми (з п’ятнадцяти) кроків Плану дій BEPS в українське законодавство.

Розмивання оподатковуваної бази й виведення прибутку з-під оподаткування, англійською - Base erosion and Profit Shifting (BEPS) — проект Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР), план боротьби з ухиленням від оподаткування та виведенням грошей в офшори.

План дій BEPS передбачає 15 заходів боротьби зі схемами ухиляння від оподаткування (деофшоризації).

Впровадження кроків Плану дій BEPS є передумовою для лібералізації валютного регулювання, що відповідає зобов’язанням України в рамках Угоди про асоціацію з ЄС.

Отже, Законом № 466 імплементовано наступні кроки Плану дій BEPS:

Удосконалюється контроль за трансфертним ціноутворенням з імплементацією положень 8-10, 13 кроків Плану дій BEPS.

У сфері міжнародних процедур:

- прирівняні до дивідендів платежі оподатковуються при здійсненні операцій з нерезидентами;

Законом № 466 втілено у сфері контрольованих іноземних компаній:

- визначення контрольованих іноземних компаній та їх оподаткування (Крок 3);

- обмеження витрат за фінансовими операціями з пов’язаними особами (Крок 4).

У сфері міжнародного оподаткування:

- запобігання зловживанням у зв’язку із застосуванням договорів про уникнення подвійного оподаткування (Крок 6);

- запобігання уникненню статусу постійного представництва та оподаткування постійних представництв (Крок 7).

Крім того, Законом № 466:

- змінюється з 20 відс. до 25 відс. визначення частки володіння корпоративними правами для терміну пов'язаної особи;

- розширюється термін розумної економічної причини (ділової мети) (пп. 14.1.231 п. 14.1 ст. 14 Кодексу), внаслідок чого можливе його застосування щодо операцій як з резидентами, так і нерезидентами.

Довідково: у 2013 році світ почав активно боротись з офшорами. Саме тоді був представлений План BEPS - глобальний проект по боротьбі з ухиленням від оподаткування та виведенням грошей в офшори, який передбачає системні заходи спрямовані, зокрема, на боротьбу з зловживаннями, пов'язаними з використанням спеціальних режимів оподаткування, та застосуванням конвенцій про уникнення подвійного оподаткування.

Сектор комунікацій Головного управління  ДПС у Чернігівській області