Безпека руху велосипедиста
Протягом останніх місяців значно зріс побутовий травматизм серед застрахованих осіб.
Головними подіями, що призвели до нещасного випадку невиробничого характеру є події, пов'язані з велосипедним транспортом - наїзди, зіткнення, падіння та отримання значних травм та ушкоджень.
Перед тим як сісти на велосипед, потрібно уважно вивчити його, пристосувати його до себе. Велосипед має відповідати вашому зросту, щоб забезпечити більшу стійкість під час руху. Але велосипед є транспортним засобом руху, і на нього також поширюються правила дорожнього руху.
Тож перед тим, як сісти на велосипед, вивчіть дорожні знаки, що регулюють рух велосипедистів, та вивчіть правила дорожнього руху.
Головні правила, які потрібно пам’ятати й виконувати під час їзди на велосипеді:
-
Виїжджаючи з дому, перевірте кермо (чи легко воно повертається) та шини, роботу гальм і дзвінка.
-
Заборонено їздити на проїжджій частині вулиці, тротуарами, а також у місцях, де можна випадково виїхати на дорогу.
-
Кататися слід у спеціально відведених місцях (спортивний майданчик, стадіон тощо).
-
Не можна кататися тротуарами та доріжками садів, бульварів і парків, щоб не зачепити пішоходів.
-
Дітям віком до 14 років категорично забороняється їздити на велосипеді дорогою.
-
Велосипед має бути обладнаний світловідбивачами: спереду — білого кольору, з боків — оранжевого, ззаду — червоного.
Велосипедистові забороняється:
-
рухатися проїжджою частиною, коли поряд є велосипедна доріжка;
-
рухатися тротуарами й пішохідними доріжками (крім дітей на дитячих велосипедах під наглядом дорослих);
-
під час руху триматися за інший транспортний засіб;
-
буксирувати велосипед;
-
їздити, не тримаючись за кермо, та знімати ноги з педалей;
-
керувати велосипедом з несправним гальмом і звуковим сигналом, а також без освітлення у темний час доби та в умовах недостатньої видимості.
-
Про технічні вимоги до велосипеда
-
До велосипеда, як до будь-якого транспортного засобу, висувають технічні вимоги, що мають забезпечувати безпеку руху.
-
Кожен велосипедист, як і будь-який водій, зобов’язаний добре знати обладнання своєї машини й постійно підтримувати свій велосипед у гарному технічному стані.
-
Виїжджати на вулицю на несправному велосипеді не можна. Перед поїздкою слід переконатися в тому, що у велосипеда в порядку кермо, гальмо і дзвінок.
-
Сидіння потрібно встановити відповідно до свого зросту: у нижчому положенні педалі нога, що спирається на неї, має бути трохи зігнута в коліні (але не витягнута), інакше буде важко керувати велосипедом.
-
Слід перевірити, як працюють ліхтарі спереду і ззаду. Ззаду має бути відбивач світла, адже, можливо, доведеться їхати в сутінках, а дорогою рухаються машини й мотоцикли. Потрібно, щоб їх водії вчасно помітили в темряві велосипедиста.
-
Учіться самостійно доглядати за велосипедом: самі змащуйте його вузли, заміняйте лампи, кріпіть деталі, розбирайте дзвінок (сигнал), а також усувайте інші несправності.
Кілька порад
-
Купуючи велосипед, підбирайте його за своїм зростом. Велосипедист повинен бути впевнений у машині, тому керування велосипедом має бути зручним. На занадто високому велосипеді сидіти незручно: ноги не дістають до педалей. Керувати таким велосипедом важко. Незручно також водити велосипед, якщо він замалий.
-
Не катайтеся вдвох на одномісному велосипеді. Це забороняється правилами руху. Коли на велосипеді їдуть дві людини, то керувати ним дуже складно й легко можна потрапити під машину, або впасти.
-
Не можна їздити на велосипеді, тримаючись за кермо однією рукою або взагалі не тримаючись за нього. Ті, хто бажає в такий спосіб показати своє молодецтво та спритність, дуже часто потрапляють у лікарняні заклади.
-
Не чіпляйтеся за задній борт вантажного автомобіля, який їде, адже якщо машина загальмує або круто поверне, велосипедист із силою вдариться об кузов. У всіх випадках на такого горе-велосипедиста очікує сумна доля: він може залишитися калікою на все життя, а то й розбитися на смерть.
-
Завжди дуже обережно об’їжджайте автомобіль, який стоїть біля тротуару, водій автомобіля або пасажир можуть раптово відчинити двері, ударити вас, і ви ризикуєте заточитися, упасти.
Страховий експерт з охорони праці Бахмацького відділення
Луценко Володимир Олексійович